Zakres pomocy

KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

Konsultacja psychologiczna polega na rozmowie z psychologiem. Jest to bardzo istotny pierwszy krok w procesie poszukiwania wsparcia dla osób zmagających się z różnymi trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi. Obejmuje jedno bądź kilka spotkań, na których klient i terapeuta poznają się, rozmawiają o objawach i trudnościach, z którymi zgłasza się pacjent, oraz o zmianie, jaką chciałby uzyskać.

Przygotowując się do pierwszej konsultacji warto zastanowić się: Jakie problemy skłoniły Cię do zgłoszenia się po pomoc? Jakie sprawy uważasz za problematyczne? Co Ci przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu? Jak układają się Twoje relacje z ludźmi? Czy są jakieś emocje, z którymi trudno Ci sobie poradzić? Czy czegoś Ci w życiu brakuje?

Psycholog podczas konsultacji będzie zadawał wiele pytań, aby zrozumieć, na czym polegają dominujące trudności oraz co mogło mieć wpływ na ich wystąpienie akurat w tym momencie życia. Celem specjalisty jest poznanie pacjenta, uzyskanie jak najwięcej informacji na temat objawów, z którymi się zgłasza, a także zbadanie ich nasilenia. Bardzo ważnym elementem konsultacji jest określenie wstępnych celów pacjenta, czyli nad czym dokładnie chciałby pracować i jakiej zmiany oczekuje. Specjalista pomoże określić, jaki rodzaj wsparcia będzie dla klienta najbardziej odpowiedni oraz jakie są kolejne kroki w pracy nad konkretnym problemem. Konsultacja psychologiczna może być wstępem do rozpoczęcia psychoterapii bądź konsultacji z innymi specjalistami takimi jak: lekarz psychiatra (w celu ewentualnego włączenia farmakoterapii), neurolog, endokrynolog czy terapeuta uzależnień. Podczas spotkania z psychologiem jest również czas na to, aby rozwiać różne wątpliwości pacjenta np. na czym polega psychoterapia czy jaki nurt terapeutyczny byłby dla niego najbardziej odpowiedni.

Jedna konsultacja psychologiczna trwa 50 minut.

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA

Psychoterapia to metoda leczenia różnych zaburzeń psychicznych. Polega na regularnych spotkaniach psychoterapeuty i pacjenta, których celem jest towarzyszenie pacjentowi w zmianie emocji, zachowań, myślenia czy strategii radzenia sobie z różnymi trudnościami. Przebieg spotkań i zakres poruszanych trudności zależy od nurtu psychoterapeutycznego, w którym psychoterapia się odbywa.

Psychoterapia jest procesem obejmującym zazwyczaj kilkanaście bądź kilkadziesiąt sesji, które powinny odbywać się raz w tygodniu. Jej celem jest złagodzenie objawów, zmiana szkodzących pacjentowi sposobów reagowania, osiągnięcie remisji zaburzenia, pomoc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów i nauczenie metod zapobiegania nawrotom choroby. Proces terapeutyczny trwa zazwyczaj przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy.

Każda psychoterapia indywidualna rozpoczyna się od fazy diagnostycznej, która służy poznaniu problematyki pacjenta. Obejmuje kilka pierwszych spotkań i stanowi ważny element przygotowawczy. Psychoterapeuta nawiązuje z pacjentem kontakt oraz zbiera informacje dotyczące okoliczności zgłoszenia się i dominujących problemów pacjenta. Ustalane są także cele terapeutyczne oraz zawierany jest kontrakt terapeutyczny.

Zasadnicza część psychoterapii jest poświęcona pracy nad konkretnymi problemami i poznaniu technik terapeutycznych, służących nauce radzenia sobie z nimi. Psychoterapeuta nie udziela porad, nie wskazuje konkretnych rozwiązań. Jego rolą jest towarzyszenie pacjentowi w zmianie emocji, zachowań, myślenia, zrozumienie przyczyn trudności pacjenta i wypracowaniu nowych zachowań, prowadzących do zmiany. Terapeuta zadaje odpowiednie pytania, aby to pacjent znalazł w sobie odpowiedź, czego potrzebuje, jak postąpić i co jest dla niego najważniejsze. Specjalista zaprasza pacjenta, żeby zastanowił się, jak rozumie to, co się z nim dzieje i jak przyjąć inną perspektywę patrzenia na problem. Psychoterapeuta może wyznaczyć pacjentowi pracę osobistą, aby ćwiczył nabyte umiejętności pomiędzy sesjami. Warto pamiętać, że szybkość pojawienia się efektów terapeutycznych zależy w dużej mierze od aktywności i zaangażowania pacjenta w cały proces terapii.

Pełen proces terapeutyczny powinien zakończyć się podsumowaniem terapii, oceną zrealizowanych celów, analizą, co zdaniem pacjenta wywołało zmianę i przypomnieniem poznanych technik terapeutycznych. W trakcie terapii pacjent uczy się, jak być swoim własnym terapeutą, dlatego poznaje wiele narzędzi z którymi może później samodzielnie pracować.

Jedna sesja psychoterapii trwa 50 minut.

PSYCHOTERAPIA ONLINE

Psychoterapia online to psychoterapia przeprowadzana w sposób zdalny, za pośrednictwem komputera lub telefonu. Jest to wygodna i elastyczna forma psychoterapii, pozwalająca pacjentowi na spotkanie z psychoterapeutą w dogodnym czasie i miejscu, bez potrzeby wychodzenia z domu. Według badań psychoterapia online wykazuje bardzo podobną skuteczność do terapii prowadzonej stacjonarnie w gabinecie.

Dla dużej części pacjentów psychoterapia online daje poczucie bezpieczeństwa i komfort, gdyż pozwala uczestniczyć w procesie terapeutycznym w przyjaznym, znanym miejscu, w którym można otwarcie rozmawiać i pracować nad swoimi problemami, bez konieczności przeznaczania czasu na dojazdy. Psychoterapia online to świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają za granicą, doświadczają trudności z poruszaniem się lub po prostu cenią sobie wygodę i elastyczność.

Ta forma pomocy psychologicznej jest skuteczna w wielu obszarach pracy terapeutycznej, m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, problemach emocjonalnych, zaburzeniach osobowości czy terapii par. Sam proces psychoterapeutyczny i sposób prowadzenia sesji przez terapeutę nie różni się od psychoterapii w gabinecie stacjonarnym. Jedyne, o czym warto pamiętać, to konieczność stabilnego dostępu do Internetu i kamery oraz zadbanie o odpowiednią przestrzeń w domu czy biurze, gdzie będzie można swobodnie i otwarcie rozmawiać, bez obecności osób trzecich.

Przeczytaj jak przebiega proces psychoterapii

Jedna sesja psychoterapii online trwa 50 minut.