Jak wybrać psychoterapeutę dla siebie? Czy relacja terapeutyczna ma znaczenie?

Czas czytania:
3
min.

Przed wyborem specjalisty warto zgłębić wiedzę na temat nurtów psychoterapeutycznych i wybrać, w jakim chcielibyśmy odbyć terapię, bądź też jaka terapia jest dedykowana trudnościom czy zaburzeniom, z jakimi się borykamy. Jest wiele badań oraz artykułów naukowych, które mówią o tym, jaka terapia jest skuteczna w leczeniu poszczególnych zaburzeń. To zawęzi krąg specjalistów i pozwoli na bardziej sprecyzowane poszukiwania.

Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze psychoterapeuty?

Przeglądając profile psychoterapeutów najpierw zwróć uwagę na nurt w którym pracują i grupę wiekową w której się specjalizują.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem powinny być kwalifikacje psychoterapeuty. Sprawdź jakie ma wykształcenie, jakie ukończył studia, czy jest w trakcie bądź ukończył szkołę psychoterapeutyczną. Pamiętajmy, że osoba w trakcie szkolenia może już pracować terapeutycznie i przyjmować pacjentów. Osoba na pierwszym lub drugim roku szkolenia posługuje się określeniem „psychoterapeuta w trakcie szkolenia”, a psychoterapeuta na trzecim i czwartym roku to „psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji”. ,,Certyfikowany psychoterapeuta” to osoba, która ukończyła całe czteroletnie szkolenie, zdała egzamin w Towarzystwie zrzeszającym psychoterapeutów w danym podejściu oraz posiada pełne uprawnienia i kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii w nurcie, w którym się szkoliła.

Zawód psychoterapeuty jest często mylony z zawodem psychologa bądź lekarza psychiatry. Warto pamiętać, że psychoterapeuta to osoba, która oprócz ukończenia studiów magisterskich dodatkowo ukończyła czteroletnią szkołę psychoterapeutyczną. Psychoterapeutą może być zarówno psycholog, jak i lekarz psychiatra pod warunkiem, że poza studiami psychologicznymi czy medycznymi dodatkowo ukończył czteroletnią szkołę psychoterapeutyczną, o której mowa.

Przy wyborze psychoterapeuty dla siebie warto sprawdzić z jakimi obszarami problemowymi pracuje i czy zajmuje się objawami, z którymi się zgłaszasz. Przykładowo, kiedy dominującym problemem jest uzależnienie, warto rozważyć psychoterapię u osoby, która ukończyła szkołę terapii uzależnień. Kiedy dominuje problem w związku, być może warto byłoby rozważyć psychoterapię par i pracować nad relacją wspólnie z partnerem.

Zawsze sprawdzaj, czy psychoterapeuta, do którego się wybierasz poddaje swoją pracę superwizji i czy wspomina o tym w opisie swoich kwalifikacji. Superwizja to najprościej mówiąc, spotkanie psychoterapeuty z tzw. superwizorem, który pełni rolę mentora dla innych psychoterapeutów. Głównym celem superwizji jest stworzenie miejsca do refleksji dla psychoterapeuty, aby mógł on w bezpiecznej, życzliwej atmosferze przyjrzeć się swojej pracy z pacjentem, relacji terapeutycznej oraz skonsultować, czy terapia zmierza we właściwym kierunku.

Relacja z psychoterapeutą ma charakter szczególny. To osoba, z którą dzielimy się swoimi osobistymi przeżyciami. Do tego niezbędne jest zaufanie, a żeby móc je zbudować, konieczne jest wytworzenie się między terapeutą a pacjentem dobrej relacji. 

Zdarza się, że pacjent umawia się na pierwszą psychoterapię, jednak na spotkaniu nie czuje nici porozumienia z terapeutą i wstępnego poczucia, że chciałby tej osobie zaufać. Nie musi to świadczyć o kompetencjach terapeuty. Może się zdarzyć, że nie odpowiada mu styl bycia psychoterapeuty, jego sposób mówienia, mimika, lub może pacjentowi kogoś przypominać. To całkowicie normalne. Są osoby, które nie trafiają na swojego docelowego terapeutę za pierwszym razem.

Warto jest mieć tego świadomość i nie zrażać się, gdy na pierwszym spotkaniu nie nawiąże się oczekiwanej relacji.

Czy pozytywna relacja z psychoterapeutą ma znaczenie?

Badania dowodzą, że pozytywna relacja terapeutyczna jest skorelowana z pozytywnym wynikiem terapii. Ważne jest to, żeby pacjent znalazł w swoim terapeucie życzliwość, empatię, szczere zainteresowanie i kompetencje, czyli wszystkie cechy konieczne do stworzenia pozytywnej relacji terapeutycznej. 

Terapeuta powinien traktować pacjenta tak jak sam chciałby być traktowany. Powinien okazywać empatię oraz zrozumienie problemów i myśli pacjenta poprzez wnikliwe pytania, parafrazy i wypowiedzi, które dadzą pacjentowi odczuć, że jest rozumiany i doceniany.

Na zakończenie…

Wybór psychoterapeuty to ważna decyzja. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie ma nic złego w zapytaniu swojego psychoterapeuty, jakie ma wykształcenie, czy uczestniczy w superwizji, bądź też na czym polega prowadzona przez niego terapia.