Kiedy zgłosić się na psychoterapię?

Czas czytania:
2
min.

W psychoterapii jest takie powiedzenie, że jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, czy nadszedł moment na psychoterapię, to znaczy, że nadszedł i warto umówić się chociażby na pierwszą konsultację. 

Czy nadszedł właściwy moment, by zgłosić się na psychoterapię?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich problem jest wystarczająco duży na terapię. W psychoterapii nie ma małych i dużych problemów: wszystko to, co w jakiś sposób jest dla pacjenta trudne i przeszkadza mu w codziennym życiu, jest warte zaopiekowania. Częstymi powodami zgłoszenia są: przedłużający się (np. trwający tygodniami) obniżony nastrój, stany lękowe, trudna sytuacja rodzinna, rozwód, rozstanie, utrata pracy, potrzeba wsparcia w aktualnej sytuacji życiowej lub brak poczucia satysfakcji z życia, bądź z relacji z innymi ludźmi.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z psychoterapeutą?

Przygotowując się do pierwszego spotkania z psychoterapeutą warto zastanowić się:

  • jakie problemy skłaniają nas do podjęcia terapii,
  • jakie sprawy uważamy za problematyczne,
  • co nam przeszkadza, 
  • jak układają się nasze relacje z ludźmi,
  • czy są jakieś emocje, z którymi trudno nam sobie poradzić, 
  • czy czegoś nam w życiu brakuje.

 

Pacjent może też określić cele terapii i zaplanować, nad czym chciałby pracować, oraz przemyśleć, skąd będzie wiedzieć, że te cele zostały zrealizowane. 

Jak wyznaczyć cel psychoterapii?

Ważne, aby cele terapeutyczne nie były zbyt ogólne. Jeśli pacjent jako cel wyznaczy „bycie szczęśliwym” to jest to dla psychoterapeuty niezrozumiałe. Dlatego warto rozwinąć myśl i zastanowić się, po czym faktycznie pozna, że jest szczęśliwy. W terapii poznawczo-behawioralnej przydatnym sposobem określania celu jest tak zwane „pytanie o cud”. Brzmi ono tak: „Przypuśćmy, że dzisiaj w nocy ma miejsce cud. Rano budzi się Pan/Pani zupełnie zdrowy/zdrowa i nie ma już potrzeby widzenia się z psychoterapeutą. Po czym poznałby/poznałaby Pan/Pani tuż po przebudzeniu, że cud się wydarzył?”. W ustaleniu konkretnych i mierzalnych celów pomoże terapeuta.

 Na zakończenie…

Wiele dotychczasowych badań naukowych wykazało, że psychoterapia skutecznie pomaga między innymi zwalczać stany lękowe, zaburzenia depresyjne, przynosi ulgę i uczy radzić sobie w przypadku zaburzeń nastroju lub osobowości.

Pacjenci na zakończenie terapii często deklarują, że psychoterapia pozwoliła im zrozumieć siebie, lepiej radzić sobie z przeżywanymi trudnościami, tworzyć satysfakcjonujące, zdrowe relacje z innymi ludźmi. Poprzez pracę z myślami, emocjami i zachowaniami nauczyli się regulować swój nastrój, rozpoznawać swoje potrzeby i zmienili negatywne przekonania, co sprawia, że ich życie jest bardziej satysfakcjonujące.